NACIONALNI PARK

Skadarsko
jezero

U Nacionalnom parku rade: biolozi, nadzornici, šumari, geografi, vodiči.
Oni se brinu o Parku. Istražuju ga, čuvaju, uređuju, upoznaju posjetioce sa njegovim prirodnim i kulturnim vrijednostima i vode računa da se ljudi u njemu ponašaju u skladu sa Pravilima.
Zbog čovjekovog uticaja, mnoge životinje u svijetu, a i kod nas, su ugrožene. Uništavanjem prirode čovjek ugrožava mnoge životinje.
To znači da tih životinjskih vrsta ima jako malo i da ih uskoro uopšte neće biti, ukoliko ne zaštitimo njihova staništa i ne prestanemo da ih lovimo.


Skadarsko jezero je kriptodepresija i najveće jezero na Balkanu, zavisno od vodostaja ima površinu od 370 km2 ljeti do 540 km2 zimi. Površina pri prosječnom nivou vode je 475 km2.
Prosječna dubina jezera je 5 m, a maksimalna 60 m.
Najveću količinu vode Jezeru daje rijeka Morača sa svojim pritokama - preko 62%, dok manju količinu vode daju još i manje rijeke među kojima su: Mrka, Gostijska rijeka, Zetica, Plavnica, Tara, Mala Morača, Rijeka Crnojevića Seljašnica, Orahovštica i dr. Jezero gubi oko 20% vode isparavanjem koje je posebno ljeti veliko, dok preostalih 80% otiče rijekom Bojanom.
Na obodu Jezera se nalaze sublakustrični izvori, takozvana “oka” čije su dubine znatno veće od ostalog dna, a najdublje među njima je Raduško oko (oko 60 m).
Ukupna dužina obale iznosi 168km. S obzirom da jezero dijele dvije države, 110.5 km pripada Crnoj Gori, a 57.5 km Albaniji.
Potrebno je naglasiti da je samo crnogorski dio Skadarskog jezera proglašen nacionalnim parkom, dok je albanski dio proglašen parkom prirode.