NACIONALNI PARK

Biogradska
gora

U Nacionalnom parku rade: biolozi, nadzornici, šumari, geografi, vodiči. Oni se brinu o Parku. Istražuju ga, čuvaju, uređuju, upoznaju posjetioce sa njegovim prirodnim i kulturnim vrijednostima i vode računa da se ljudi u njemu ponašaju u skladu sa Pravilima.

Zbog čovjekovog uticaja, mnoge životinje u svijetu, a i kod nas, su ugrožene. Uništavanjem prirode čovjek ugrožava mnoge životinje. To znači da tih životinjskih vrsta ima jako malo i da ih uskoro uopšte neće biti, ukoliko ne zaštitimo njihova staništa i ne prestanemo da ih lovimo.

Znatniji dio nacionalnog parka Biogradska gora je u XIX vijeku bio zaštićen od strane knjaza Nikole Petrovića, što čini ovaj prostor jednim od prvih zaštićenih područja u Evropi.
1878. godine Kolašin je konačno oslobođen od Turaka i pripao Crnoj Gori. Te godine su plemena Moračko i Rovačko svoj dio šuma poklonili ondašnjem gospodaru Crne Gore, knjazu Nikoli Petroviću. 1885. godine šume u Biogradskoj gori su proglašene „Gospodarevim zabranom“, ili kako se često zvao „branikom“.
Postoje dvije pretpostavke kako je Bjelasica dobila ime.
Prva je zbog snijega koji se više od pola godine "bjelasa" na ovoj planini, a druga, po Bjelojevićkoj rijeci.

Nacionalni park Biogradska gora sa planinom Bjelasicom predstavlja jedinstvenu geomorfološku cjelinu u središnjem dijelu Crne Gore.



Zahvaljujući, prije svega, intenzivnoj ledničkoj aktivnosti na ovom prostoru razvili su se razovrsni geomorfološki oblici, počev od riječnih dolina, pa do najvećih planinskih vrhova.

Među značajnim glacijalnim oblicima reljefa su vrhovi visoki i preko 2.000 m (najveći vrh Crna Glava 2.139 m), glečerski valovi i cirkovi sa više glečerskih jezera.


Jezera, koja krase nacionalni park su:

- Biogradsko jezro
- Pešića jezero
- Ursulovačka jezera (Veliko i Malo)
- Šiška jezera (Veliko i Malo)


Najveće i najljepše jezero je Biogradsko. Jezero se nalazi na 1.094 mnv. u središnjem dijelu Biogradske gore, na mjestu gdje se lednički valov zaustavio u dalekoj prošlosti, otopio i stvorio vodenu površinu.
Jezero se puni vodom iz Biogradske rijeke, a otiče rijekom Jezeršticom koja se uliva u rijeku Taru.

U vrijeme visokog vodostaja Biogradsko jezero ima:
- Površinu - 228 500 m2,
- Zapreminu – 1 052 760 m3
- Dužinu (jugoistok-sjeverozapad) – 875 m
- Maksimalnu širinu – 410 m
- Dužinu obalske linije – 3 300 m
- Najveću dubinu – 12 m